Spotkanie Prokur Misyjnych w Kanadzie

Strona główna » Aktualności » Spotkanie Prokur Misyjnych w Kanadzie

wielkość tekstu: A | A | A

 

W połowie czerwca odbyło się tygodniowe, koordynacyjne spotkanie przedstawicieli Prokur Misyjnych ze świata oblackiego, które ostatnimi czasy odbywa się co dwa lata. W tym roku miało ono miejsce w Saskatoon, na zachodzie Kanady. Mówi się, że na tej ziemi Oblaci wybudowali wszystkie katedry. Jest to bowiem teren przez nich ewangelizowany. Tam mieści się siedziba jednej z trzech kanadyjskich prowincji Misjonarzy Oblatów - prowincji Lacombe.

Spotkania odbywały się w oblackim domu rekolekcyjnym. Byli obecni członkowie wszystkich ważniejszych prokur misyjnych: trzech z Kanady, jednej ze Stanów Zjednoczonych, z Irlandii, Włoch, Niemiec i Polski.

Celem spotkania było monitorowanie pracy nad dążeniem do samowystarczalności finansowej jednostek misyjnych.Wspieramy bowiem ten proces, udostępniając różne narzędzia oraz starając się o środki finansowe. Prowadzimy warsztaty dla krajów ubogich, aby mogli oni zgłębiać swoją wiedzę na temat różnych metod pozyskiwania środków na działalność misyjną i na życie Oblatów.

Jednego dnia uczestniczyliśmy w telekonferencji z Rzymem, skąd łączył się z nami ojciec odpowiedzialny za media społecznościowe. Był to jeden z ważniejszych tematów tam podejmowanych - Rozwijanie mediów społecznościowych w pracy misyjnej.

Byli też zaproszeni goście, którzy są specjalistami w różnych dziedzinach. Wśród nich John  Gann, który jest specjalistą od tematyki społecznej i udziela się na uniwersytecie w Ottawie. Tego dnia, w spotkaniu z nim, wzięli udział również Przyjaciele Misji z regionu Saskatoon. Wieczorem podczas wspólnej rekreacji miłą niespodzianką był rockowy koncert wokalno-instrumentalny w wykonaniu m.in. Przyjaciół Misji.

Mieliśmy też możliwość zwiedzenia muzeum "dzikiego zachodu", gdzie zrekonstruowane jest miasteczko wraz ze stacją kolejową  oraz zgromadzone są zabytki z historii  Kanady. Była też specjalna wystawa poświęcona 150-rocznicy obecności Polonii kanadyjskiej.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się (o.Marian Lis i o.Mariusz Bosek) w Toronto w Mississauga, gdzie jest największa polonijna parafia  prowadzona przez Oblatów pw. św. Maksymiliana Kolbego, licząca około 40 tysięcy osób.  W piątek animowaliśmy spotkanie młodzieżowej grupy wolontariatu misyjnego, która w tym roku, w sierpniu, wyjeżdża na Madagaskar. Poświęcone było ono głównie temu, co może ich spotkać, zaskoczyć podczas wyjazdu misyjnego i w jaki sposób poradzić sobie z nowym doświadczeniem. W niedzielę natomiast pomagaliśmy w pracy duszpasterskiej, a młodzież przygotowująca się do wyjazdu misyjnego, po mszach świętych, sprzedawała  różne produkty żywnościowe, w celu pozyskania środków na wyjazd i pomoc misjom na Madagaskarze. Podczas jednej mszy św. był też obecny znany polityk katolickiej partii konserwatywnej Andrew Scheer, który ma duże szanse, aby w przyszłości zostać premierem Kanady.
Bardzo cieszyliśmy się też z możliwości zobaczenia jak rozwija się powoli prokura kanadyjska polskiej prowincji 
Assumption, gdzie dyrektorem jest o.Adam Filas, który oprowadzał nas po maleńkim kościółku św. Piotra. Jest to kościół typowo na potrzeby misyjne (nie parafialny), przy którym o. Adam organizuje pracę na rzecz misji.

Droga powrotna zajęła nam około 24 godzin i  była bardzo męcząca. Zarówno w jedną jak i w drugą stronę nie zabrakło przygód. Dostarczyły nam je opóźnione samoloty, które musieliśmy prawie gonić :-)

czytano: 661 razy

autor: dajnadzieje.pl

data dodania: 2019-07-06 16:14:24

Nasze cele to
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Nasza nazwa LUMEN CARITATIS znaczy ŚWIATŁO MIŁOŚCI.dalej 

Stowarzyszenie LUMEN CARITATIS
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 30 777 30, 791 952 703
e-mail: sekretariat@dajnadzieje.pl

 • 121779998_352927926158476_3327763893644099244_o_pop
 • 121779547_352928922825043_3507540116066363208_o_pop
 • 20201018_120100_pop
 • 20201018_120032-edit_exp
 • 20201018_115843-edit_pop
Od 2009 roku działamy jako organizacja pozarządowa pod nazwą Stowarzyszenie Oblacka Pomoc Misjom LUMEN CARITATIS. Obecnie siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Poznań. Pragniemy organizować różne formy pomocy dla ludzi, którzy są powierzeni trosce Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Twitter
Wersja mobilna
Instagram