Uczniowie z Kobierzyc z wizytą na Madagaskarze

Strona główna » Aktualności » Uczniowie z Kobierzyc z wizytą na Madagaskarze

wielkość tekstu: A | A | A

W poniedziałek, 4 marca uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kobierzycach im. Polskich Odkrywców i Podróżników udali się w misyjną "podróż" na Madagaskar. Przewodnikiem był o.Mariusz Bosek, który przez cały dzień prowadził animację w różnych grupach wiekowych od kl. I SP do kl. III gimnazjum. W sumie wzięło w niej udział ok. 500 dzieci. Akcja ta odbyła się na zaproszenie katechetki pani Urszuli Cygan, która wraz z grupą wolontariuszek cały czas towarzyszyła o.Mariuszowi. Miało to być preludium do zawiązania się młodzieżowej grupy misyjnej, która ma wziąć udział w letnich warsztatach misyjnych prowadzonych przez Oblatów, gdyż wiele osób wyrażała chęć zaangażowania się w wolontariat misyjny.

Tematem spotkania była "Sytuacja dzieci w krajach trzeciego świata na przykładzie Madagaskaru"
Na początku uświadomiliśmy sobie jak jest sytuacja dzieci na całym świecie - przerażające jest, że co 7 sekund umiera dziecko z głodu lub niedożywienia. Następnie zaczęliśmy przybliżać sobie rzeczywistość Madagaskaru, który jest  wyspą  3 razy większą od Polski na południu Afryki. Dzieciom jest on znany z bajki "Pingwiny z Madagaskaru". Z łatwością więc rozpoznały żyjące na tej wyspie charakterystyczne zwierzątko jakim jest lemur- bohater filmowy król Julian ( warto wiedzieć, że występuje on w 20 gatunkach.)
Dużym zaskoczeniem dla wszystkich była informacja o nieznanej liczbie ludności na Madagaskarze. Wynika to z tego, że duża część mieszkańców żyjąca w buszu, nigdy nie wyjechała do miasta i nie została zarejestrowana w administracji państwowej. Nie mniejszym zaskoczeniem było przedstawienie sytuacji dzieci żyjących w buszu, których życie radykalnie różni się od życia dzieci w Europie. Przede wszystkim nie mają one dostępu do bieżącej wody i elektryczności. Mieszkają w prostych drewnianych domkach, a zamiast w łóżkach śpią na plecionych matach na podłodze. Chętni przedstawiciele dzieci i nauczycieli musieli to sprawdzić i jednogłośnie stwierdzili, że są one bardzo niewygodne i nie mogliby się na nich wyspać.

W trakcie prezentacji próbowaliśmy dotrzeć do powodów z jakich bogaty w zasoby naturalne kraj jest mimo wszystko biedny - jak powiedział jeden z Malgaszy Madagaskar to bogaty kraj biednych ludzi. Przyczyną jest m.in. to, że większość bogatych złóż jest w rękach obcokrajowców, którzy nie są zainteresowani inwestowaniem w rozwój kraju i pomocą miejscowej ludności. Ważnym punktem prelekcji było również uświadomienie sobie zagrożenia wynikającego z ubóstwa czyli różnego rodzaju chorób jak np. malarii. Dzieci zainteresowane były sposobem zarażenia się tą chorobą w Polsce od osoby, która już ta chorobę ma - a jak wiadomo jest to choroba nieuleczalna.

Przy końcu postawiliśmy sobie pytanie w jaki sposób my możemy pomagać dzieciom z krajów misyjny. Odpowiedzi dzieci był proste: dając zabawki, ubrania i jedzenie.

Podsumowaniem była refleksja nad tym, jak my szanujemy to co mamy: możliwość uczenia się, posiadane dobra materialne, opiekę rodziców, a zwłaszcza jedzenie - bo jak wiadamo w Polsce, co roku, wyrzuca się 9 ton żywności.

W trakcie animacji używaliśmy  różnych przedmiotów z krajów misyjnych, dzieci uczestniczyły w misyjnym pokazie mody, mogły zobaczyć ręcznie wykonane zabawki przez dzieci malgaskie. Na koniec gimnazjaliści otrzymali zaproszenie do włączenia się w tworzące się kółko misyjne oraz do udziału w warsztatach misyjnych, a także zostali poinformowani jak i gdzie mogą zaangażować się w wolontariat misyjny.

Dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu Dyrekcji, nauczycielom i uczniom.

czytano: 393 razy

autor: dajnadzieje.pl

data dodania: 2019-03-08 17:41:07

Nasze cele to
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Nasza nazwa LUMEN CARITATIS znaczy ŚWIATŁO MIŁOŚCI.dalej 

Stowarzyszenie LUMEN CARITATIS
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 30 777 30, 791 952 703
e-mail: sekretariat@dajnadzieje.pl

 • 121779998_352927926158476_3327763893644099244_o_pop
 • 121779547_352928922825043_3507540116066363208_o_pop
 • 20201018_120100_pop
 • 20201018_120032-edit_exp
 • 20201018_115843-edit_pop
Od 2009 roku działamy jako organizacja pozarządowa pod nazwą Stowarzyszenie Oblacka Pomoc Misjom LUMEN CARITATIS. Obecnie siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Poznań. Pragniemy organizować różne formy pomocy dla ludzi, którzy są powierzeni trosce Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Twitter
Wersja mobilna
Instagram