Strona główna » Aktualności » Oczami Malgaszy cz. 2
ZWYCZAJE MALGASZY
Famadihana – to nazwa oznaczająca powrót zmarłych. Jest to najbardziej znana i okazała malgaska ceremonia ekshumowania szczątków, która gromadzi całą rodzinę. Chodzi w niej o przywołanie zmarłego w pamięci wspólnoty, skorzystanie z jego obecności, aby prosić go o radę czy też opiekę. W wyznaczonym dniu, rodzina i wszyscy zaproszeni goście gromadzą się przy grobie; otwierają go i wyciągają z niego ciało zmarłego. Zmienia się wówczas ubranie zmarłego z gestami czułości i delikatności, owijając go w nowe płótna. Często jest to czas okazywania szacunku zmarłemu przez najbliższą rodzinę podzieloną na małe grupki. Polega to na tym, że nosi się ciało zmarłego w specjalnym tańcu, obchodząc również grób. Następnie artysta, orkiestra lub śpiewacy kontynuują świętowanie, zapraszając do tego wszystkich gości, którzy tańczą, pija alkohol i śmieją się. Dzielone jest między wszystkich mięso wieprzowe i zebu poświęcone specjalnie z tej okazji. W tym czasie zmarły spoczywa na specjalnie wybudowanym do tego wydarzenia ołtarzu. Cała uroczystość może trwać dwa lub trzy dni, kiedy to na koniec ciało zmarłego powraca do grobu.
Famadihana jest to obrzęd typowy dla kultury ludu Merina oraz Betsileo. Jednak dla innych ludów jak Bara, Betsimitsaraka, Sakalava jest to moment przeniesienia z tymczasowego grobu do definitywnego miejsca spoczynku. We wszystkich przypadkach chodzi o pocieszenie zmarłego i upewnienie się o jego wsparciu przy jednoczesnym okazaniu szacunek, kołysząc go z uważnym szeptem. Zwyczaje pogrzebowe mają miejsce podczas zimy, tzn. od czerwca do października, jednak w sposób szczególny we wrześniu. Jest to umotywowane sezonem suchym, kiedy opady są sporadyczne, a prace polowe już zakończone.
Podsumowując, należy dodać, ze Famadihana jest coraz mniej praktykowana w całym kraju. Powodem wygasania tej tradycji jest m.in. wysoki koszt ceremonii, wpływ kultury zachodniej, mondializacja czy też ewangelizacja.
(opr. na podst. relacji o.Tanta i o.Elysee OMI)
czytano: 450 razy
autor: dajnadzieje.pl
data dodania: 2018-12-14 22:00:31
Stowarzyszenie LUMEN CARITATIS
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań
tel.: 61 30 777 30, 791 952 703
e-mail: sekretariat@dajnadzieje.pl