Wizyta na UKRAINIE i KRYM...

Strona główna » Aktualności » Wizyta na UKRAINIE i KRYM...

wielkość tekstu: A | A | A

W dniach od 22-go września do 1-go października przebywałem z wizytą na Ukrainie z okazji 25 - lecia pracy Misjonarzy Oblatów w tym kraju. Bardzo bogaty program obfitował w wiele spotkań braterskich i świadectw zwiazanych z pracą i życiem Oblatów. Wspólnie wyrażaliśmy Bogu nasze dziękuję za ten czas łaski i wzrostu, ale i też nie sposób było nie zaważać obecnych trudności dotykających całe społeczeństwo.

 

Kościoły

Symbolem tego co przeżywa się na Ukrainie jest dla mnie zniszczony kościół w Tywrowie. Kiedyś ważne sanktuarium, a w czasach komunistycznych sprofanowana świątynia zamieniona na fabrykę łożysk. To ruina o obdrapanych ścianach, odpadających tynkach, skąd w ciagu tylko jednego miesiąca wywieziono 30 ciężarówek gruzu.W najświętszym miejscu kościoła, czyli w prezbiterium, zrobiono pisuary... dziś kościół ten został oddany, można go odbudowywać, ale wiele pozostało jeszcze innych, które są magazynami, fabrykami, muzeami czy też domami muzyki organowej. 

Odwiedzając nasze parafie we Lwowie i Kijowie odniosłem wrażenie, że  tutaj czas się zatrzymał. Piekne kościoły Św. Marii Magdaleny (Lwów) i Św. Mikołaja są domami muzyki organowej, gdzie zostaliśmy wpuszczeni bo akurat o danej godzinie mieliśmy tam Mszę Św., jesteśmy tylko tymi, którym się udostępnia na konkretne godziny te "domy". We Lwowie jest scena, fortepian, rozsuwane kotary, pianino, boczne światła - jak w teatrze, na organach kościelnych wisi duża flaga ukraińska a pod nią portret znanego poety. Jednym słowem wystruj jak z pochodu 1-ego maja, a ławki kościelne przystosowane poprzez zmianę pozycji oparcia, do spoglądania widowni na sceny zarówno w prezbiterium jak i w tyle kościoła.

Ubodzy

Ukraina zniszczona przez komunizm duchowo, ale i materialnie jest krajem coraz wiekszych kontrastów. Biedne wioski...i Kijów stolica godna miana europejskiego miasta. Bogato wyposażone sklepy, na ulicach obok starej wołgi i łady najnowsze luksusowe modele samochodów. Kilka milionów mieszkańców i 10.000 bezdomnych, którym wydaje się codziennie około 2.000 posiłków. Zajmuje się nimi m.in. br Sebastian Jankowski OMI. Byliśmy odwiedzić jego ubogich w szpitalu, gdzie w jednej rozpadającej sie części są przyjmowani i....leżą. Przychodzi lekarz, wypisuje receptę i .... wychodzi. Oni nie mają pieniedzy by ją wykupić. Przyjeżdża br. Sebastian wykupuje leki, zabiera ich brudne ubrania i rzeczy do uprania, rozmawiają, śpiewają, modlą się wspólnie. Podczas gdy po drugiej stronie korytarza, jakieś 30 metrów dalej jest normalny szpital. Większość bedomnych cierpi na wszawicę i gruźlicę.

Nie dziwi wielki pomnik milionów umarłych z głodu w poprzednim stuleciu. Pamięć wciąż żywa, bedomni nie pozwalają zapomnieć....

Sztandary Zwycięstwa

W centrum stolicy znajduje sie Ławra Peczarska -  wielki klasztor prawosławny, którego poczatki sięgają XI wieku, gdzie mnisi zapoczątkowali życie zakonne zamieszkując w jaskiniach. Odwiedzamy i to miejsce, dziś bardzo rozbudowane. Można zejść do pieczar jedynie trzymając zapaloną świeczkę w ręce. Nie ma tam światła. Przechodzimy wąskimi korytarzami, po bokach liczne zamurowane pustelnie mnichów, przy nazwiskach wielu z nich informacja, że są świętymi. W czasie tej podziemnej pielgrzymki w ciszy mijamy ludzi, którzy stoją przy grobach świętych i modlą się, twarze mają skupione, przemienione, wielu z nich płacze. Na mieście gdzieniegdzie widać zmiany. Znikają pomniki Lenina, a powracają na swe miejsce figury Matki Bożej. Pamiętam jak o. Andzrej Madej OMI, kiedyś powiedział, że tam gdzie jest Maryja tam jest już sztandar zwycięstwa Chrystusa. Módlmy się, by jak najszybciej stało się ono faktem.

o. Mariusz Bosek OMI

czytano: 756 razy

autor: dajnadzieje.pl

data dodania: 2014-10-24 10:49:50

Nasze cele to
 • Troska o ludzi w krajach misyjnych
 • Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka w krajach misyjnych
 • Propagowanie świadomości misyjnej
 • Praca z młodzieżą w zakresie animacji misyjnej
 • Szeroko pojęta animacja i promocja misyjna
 • Stworzenie możliwości zainteresowanym do czynnej działalności dobroczynnej
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Nasza nazwa LUMEN CARITATIS znaczy ŚWIATŁO MIŁOŚCI.dalej 

Stowarzyszenie LUMEN CARITATIS
ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

tel.: 61 30 777 30, 791 952 703
e-mail: sekretariat@dajnadzieje.pl

 • 121779998_352927926158476_3327763893644099244_o_pop
 • 121779547_352928922825043_3507540116066363208_o_pop
 • 20201018_120100_pop
 • 20201018_120032-edit_exp
 • 20201018_115843-edit_pop
Od 2009 roku działamy jako organizacja pozarządowa pod nazwą Stowarzyszenie Oblacka Pomoc Misjom LUMEN CARITATIS. Obecnie siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Poznań. Pragniemy organizować różne formy pomocy dla ludzi, którzy są powierzeni trosce Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Twitter
Wersja mobilna
Instagram